Odporúčané trasy

1. nenáročné, prechádzkové – vedú po upravených chodníkoch alebo lesných cestách. Nebývajú časovo náročné a ani prevýšenie nebýva veľké. Sú vhodné pre nenáročných turistov, prípadne pre rodiny s deťmi. Medzi nenáročné trasy patria:

2. stredne náročné, mierne namáhavé – vedú vo vysokohorskom prostredí, prekonávajú výrazné prevýšenie, sú časovo náročné. Vhodné sú pre zdatnejších turistov. Medzi stredne náročné patria:

3. náročné – vedú na hrebene, štíty a sedlá. Spravidla sú na nich úseky v náročnom teréne, kde sú miesta zabezpečené reťazami a kramľami a používanie rúk pre udržiavanie rovnováhy je nevyhnutnosťou. Vhodné sú pre skúsených vysokohorských turistov. Pamätajte, že zhoršené poveternostné podmienky a dážď náročnosť každej túry zvyšujú! Medzi náročné patria:

Sivý vrch

Publikované dňa: 7.12.2011

Horáreň pod Bielou skalou • Pod Bielou skalou • Radové skaly  • Sivý vrch • sedlo Pálenica • Ostrý grúň  • Zuberec.

Oblasť: Západné Tatry (sever)
Náročnosť: náročná túra s reťazami
Východiskový a cieľový bod: Horáreň – Biela Skala (4 km od Zuberca) a Zuberec
Predpokladaný čas: 6 h.
Prevýšenie: 1.042 m
Uzávera: 1.11 – 15.6.

Národná prírodná rezervácia s vyvinutým vysokohorským krasom, s charakteristickým skalným mestom, bralnými formami a priepasťou. Nájdeme tu mimoriadne bohatú vápnomilnú flóru. Niektoré časti sú zaistené reťazami.

Horáreň pod Bielou skalou (820 m) • Pod Bielou skalou (1.300 m) • Radové skaly (1.630 m) • Sivý vrch (1.805 m) • sedlo Pálenica (1.573 m) • Ostrý grúň (1.216 m) • Zuberec.

Horáreň Biela skala je začiatkom našej trasy. Z dôvodu iného nástupného a cieľového bodu je najlepšie pricestovať ku horárni autobusom zo Zuberca. Turistický chodník vedie červenou turistickou značkou, strmším lesným svahom. Po 1.30 hodine sa dostaneme k Bielej skale (1316 ), ktorá tvorí vstupnú bránu vápencových skál Západných Tatier s bohatou vápnomilnou flórou. Trasa pokračuje kamenistým chodníkom cez Radové skaly. Vápencový úsek je dosť exponovaný a na dvoch miestach zabezpečený fixnými reťazami. V týchto miestach sa nachádza priepasť 88m hlboká, ktorá je najhlbšou v Západných Tatrách. Trasa je veľmi pekná a za jasného počasia môžeme obdivovať doliny Liptova a Oravy. Posledný úsek končí miernym stúpaním. Asi po 3 hodinách sa dostávame na vrchol Sivého vrchu (1804 ). Zostupujeme stále po červenej značke až do sedla Pálenica. Chodník vedie strmším zostupom po vychodenom chodníku, ktorý sa pod vrcholom zmierni a pokračuje cez kosodrevinu po rovnom hrebeni do sedla Pálenica. Tu sa môžeme rozhodnúť či budeme pokračovať po hrebeni alebo zídeme do cieľového miesta: 1.  Zo sedla Pálenica (1573 ) zostupujeme po žltej turistickej značke. Prvých pár metrov je zostup náročný, ale postupne sa chodník zmierňuje. Chodník končí až pri kostole v Zuberci. Celý zostup trvá 3 hodiny. Trasa sa dá absolvovať aj opačným smerom, ale zostup cez Radové skaly je dosť náročný. 2. Zo sedla Pálenica (1573) pokračujeme po červenej turistickej značke cez Redikalné (1651), Pálenicu (1752 ), Zuberec (1806 ) až na Brestovú (1902 ). Trasa trvá 1 hodinu. Z Brestovej zostup vedie po Prednom Salatíne modrým turistickým značením. Po 2,30 hodinovom zostupe, ktorého začiatok je náročnejší, neskôr vedie okolo zjazdovkya po upravenom chodníku končíme pri chate Zverovka (1037 ). Trasu môžeme absolvovať aj opačným smerom.