Odporúčané trasy

1. nenáročné, prechádzkové – vedú po upravených chodníkoch alebo lesných cestách. Nebývajú časovo náročné a ani prevýšenie nebýva veľké. Sú vhodné pre nenáročných turistov, prípadne pre rodiny s deťmi. Medzi nenáročné trasy patria:

2. stredne náročné, mierne namáhavé – vedú vo vysokohorskom prostredí, prekonávajú výrazné prevýšenie, sú časovo náročné. Vhodné sú pre zdatnejších turistov. Medzi stredne náročné patria:

3. náročné – vedú na hrebene, štíty a sedlá. Spravidla sú na nich úseky v náročnom teréne, kde sú miesta zabezpečené reťazami a kramľami a používanie rúk pre udržiavanie rovnováhy je nevyhnutnosťou. Vhodné sú pre skúsených vysokohorských turistov. Pamätajte, že zhoršené poveternostné podmienky a dážď náročnosť každej túry zvyšujú! Medzi náročné patria:

Roháčske plesá

Publikované dňa: 7.12.2011

Zverovka – – Roháčska dolina – Ťatliakova chata – Roháčske plesá – Spálená dolina – Roháčsky vodopád – Adamcuľa -Zverovka.

Oblasť: Západné Tatry (sever) – východná časť
Náročnosť: stredne náročná túra so zaujímavými scenériami
Východiskový a cieľový bod: Zverovka (9 km)
Predpokladaný čas: 5 ¾ h.
Prevýšenie: 682 m
Uzávera: 1.11 – 15.6. Roháčske plesá, ľadovcového pôvodu.Jeden z najatraktívnejších chodníkov v Roháčoch.
Zverovka • Roháčska dolina • Ťatliakova chata • Roháčske plesá • Spálená dolina • Roháčsky vodopád • Adamcuľa • Zverovka.

Ak ste navštívili, alebo sa iba chystáte navštíviť Roháče, určite si nenecháte újsť prechádzku na bývalú Ťatliakovu chatu a okolo Roháčských plies. Z  parkoviska pri lyžiarskom stredisku Roháče-Spálená sa vyberieme po červenej značke, Roháčskou dolinou (asfaltová cesta) okolo poľany Adamcuľa až k bývalej Ťatliakovej chate. Tu môžeme obdivovať krásu Prvého jazera – Ťatliakoveho jazera,  ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 1370 m n. m. s rozlohou 0,28 ha.Pokračujeme miernym stúpaním, upraveným chodníkom po zelenej značke a po 50 minútach prídeme k Prvému Roháčskemu plesu (1 562 m n.m.) s rozlohou 2,22. Po pravej strane pleso obídeme a miernym stúpaním sa dostaneme k Druhému Roháčskemu plesu (1650 m n.m.) s rozlohou 0,28 ha. V tesnej blízkosti sa nachádza Tretie Roháčske pleso (1 653 m n.m.), ktoré má plochu 0,61 ha. Plesá obídeme sprava a miernym, posledným stúpaním pokračujeme k Štvrtému Roháčskemu plesu (1 719 m n.m.), ktoré má rozlohou  1,45 ha. Pleso sa nachádza pod úpätím Troch kôp. Po 2 hodinách chôdze je to pravé miesto na odpočinok. Postupne zostupujeme serpentínami po modrej značke do Spálenej doliny popri Zelenom pliesku, okolo 18 m Roháčskeho vodopádu na Adamcuľu a asfaltovou cestou na parkovisko. Túto trasu je možné absolvovať aj opačným smerom.