Tipy na výlety

Historické pamiatky

Prírodné zaujímavosti

Vodné atrakcie

 

Prírodné zaujímavosti

Publikované dňa: 20.4.2011

Brestovská jaskyňa

Zuberec Brestová: 4 km od Zuberca

http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/397-brestovska-jaskyna

 

Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier. Predstavuje podzemnú súčasť rozsiahleho hydrologického systému, vytvorenú na rozhraní krasových a nekrasových hornín. Na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom so siedmymi sifónmi. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou morfológiou priestorov a vzácnou jaskynnou faunou.letak-a4-brestovska-2016

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská ľadová jaskyňa
Východiskový bod: Demänovská dolina (50 km od Zuberca)
www.ssj.sk
djslob@ssj.sk
044 559 16 73

V národnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry sa nachádzajú prírodné útvary Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa. Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Dosahuje dĺžku 8126 m. Z bohatej sintrovej výplne sú unikátne sintrové lekná a iné jazerné formy i excentrické stalaktity. Upútajú mohutné sintrové vodopády a stalagnáty. V jaskyni sa zistili 4 druhy netopierov. Dĺžkasprístupnenej časti je 1800 m s prevýšením 86 m a 913 schodmi. Prehliadka trvá 60 min.

 

 

 

 

 

 

Stanišovská jaskyňa

Východiskový bod: Jánska dolina – Liptovský Ján (42 km od Zuberca)
www.stanisovska.sk
info@sibir.sk

OTVÁRACIA DOBA: Celoročne, denne od 10.00 do 16.00

Jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Dokonalý zážitok zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami – jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných tvarov. Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv do nepotrebujete. Autom sa dostanete až k jaskyni na bezplatné parkovisko. Ideálny cieľ pre celú rodinu.

 

 

 

 

 

 

Medvedia štôlňa

Východiskový bod: Žiarska dolina – Žiar (44 km od Zuberca)

www.stolna.sk
info@sibir.sk

OTVÁRACIA DOBA: od 1.4. – do 31.10. –  denne od 10.00 do 16.00
od 1.11. – do 31.3. – soboty, nedele, sviatky, prádniny

Jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove. Zážitok, na ktorý budete dlho spomínať. Prejdete si miesta, ktoré človek tvrdou prácou vytvoril za desiatky rokov s vidinou získania zlata, všetko v neopakovateľnej atmosfére horiaceho olejového kahanca. Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete. Autom sa dostanete k platenému parkovisku 200m od štôlne. Typ pre celú rodinu.