Odporúčané trasy

1. nenáročné, prechádzkové – vedú po upravených chodníkoch alebo lesných cestách. Nebývajú časovo náročné a ani prevýšenie nebýva veľké. Sú vhodné pre nenáročných turistov, prípadne pre rodiny s deťmi. Medzi nenáročné trasy patria:

2. stredne náročné, mierne namáhavé – vedú vo vysokohorskom prostredí, prekonávajú výrazné prevýšenie, sú časovo náročné. Vhodné sú pre zdatnejších turistov. Medzi stredne náročné patria:

3. náročné – vedú na hrebene, štíty a sedlá. Spravidla sú na nich úseky v náročnom teréne, kde sú miesta zabezpečené reťazami a kramľami a používanie rúk pre udržiavanie rovnováhy je nevyhnutnosťou. Vhodné sú pre skúsených vysokohorských turistov. Pamätajte, že zhoršené poveternostné podmienky a dážď náročnosť každej túry zvyšujú! Medzi náročné patria:

Osobitá – Lúčna

Publikované dňa: 7.12.2011

Chata Zverovka – sedlo pod Osobitou – Lúčna – Látaná dolina –Chata Zverovka.

Oblasť: Západné Tatry (sever) – východná časť
Náročnosť: stredne náročná túra v tichom prostredí
Východiskový a cieľový bod: Chata Zverovka (9 km)
Predpokladaný čas: 6 ¼ hod.
Prevýšenie:616 m
Uzávera: 1.11 – 15.6.  

Nenáročný turistický prechod po najtichšej časti Roháčov s krásnymi výhľadmi.

Zverovka chata(1 025) • Sedlo pod Osobitou (1 550) • Lúčna(1 652) • Látaná dolina• Chata Zverovka.

Z  parkoviska pri Chate Zverovka od smerovníka sa vyberieme zelenou značkou po lesnom chodníku okolo Horského hotela Primula a neskôr okolo Čierneho jazera až na Pučatinu poľanu. Pokračujeme cez lúku a strmším lesným chodníkom vystúpime do sedla pod Osobitou (1 550 m). Tu máme možnosť vidieť široké zastúpenie alpskej kveteny a mimoriadne horniny. Táto oblasť je prírodnou rezerváciou. V sedle odbočíme doprava a pokračujeme hrebeňom na Javorinu. Kosodrevinou, riedkym lesom a neskôr trávnatým hrebeňom zostúpime na poľanu Kasne. Z poľany je nádherný výhľad na Roháče. Pokračujeme po hrebeni striedavo horou a poliankami, cez vrch Roh ( 1 573 m) odkiaľ kamenistým chodníkom vystúpime na vrchol Lúčnej (1 653 m). Na vrchole sa nachádza kríž pri ktorom sa každoročne koná sv. omša. Odbočíme doprava a po širokom trávnatom chrbte schádzame zo začiatku miernym, neskôr strmým zostupom cez les po zelenej značke do Zadnej Látanej, kde sa napojíme na žltý chodník. Látanej doliny, ktorým zídeme na parkovisko ku Chate Zverovka.