Odporúčané trasy

1. nenáročné, prechádzkové – vedú po upravených chodníkoch alebo lesných cestách. Nebývajú časovo náročné a ani prevýšenie nebýva veľké. Sú vhodné pre nenáročných turistov, prípadne pre rodiny s deťmi. Medzi nenáročné trasy patria:

2. stredne náročné, mierne namáhavé – vedú vo vysokohorskom prostredí, prekonávajú výrazné prevýšenie, sú časovo náročné. Vhodné sú pre zdatnejších turistov. Medzi stredne náročné patria:

3. náročné – vedú na hrebene, štíty a sedlá. Spravidla sú na nich úseky v náročnom teréne, kde sú miesta zabezpečené reťazami a kramľami a používanie rúk pre udržiavanie rovnováhy je nevyhnutnosťou. Vhodné sú pre skúsených vysokohorských turistov. Pamätajte, že zhoršené poveternostné podmienky a dážď náročnosť každej túry zvyšujú! Medzi náročné patria:

Machy

Publikované dňa: 7.12.2011

Zuberec – sedlo Prieková – Machy – sedlo Prieková – Zuberec

Oblasť: Skorušinské vrchy, Podtatranská brázda
Náročnosť: nenáročná túra s krásnym výhľadom
Východiskový a cieľový bod: Zuberec
Predpokladaný čas: 3 hod.
Prevýšenie: 440 m


Táto prechádzka Vám poskytne prekrásny pohľad naobec Zuberec a  panorámu Roháčov od Sivého vrchu až po Osobitú.
Zuberec (762 m) • Črchlica • Prieková • Machy (1 202)• Zuberec

Od smerovníka pri zuberskom kostole ideme po modrej značke smer Liptovský Mikuláš. Po 200 m odbočíme doprava a okolo koliby stúpame najskôr poľnou cestou, neskôr chodníkom až ku smerovníku do sedla Prieková. Zo sedla odbočíme doprava a červenou značkou pokračujeme na Machy (1 202). Z vrcholu je krásny výhľad na Zuberec a panorámu Roháčov od Sivého vrchu po Osobitú. Späť použijeme tú istú cestu.