Odporúčané trasy

1. nenáročné, prechádzkové – vedú po upravených chodníkoch alebo lesných cestách. Nebývajú časovo náročné a ani prevýšenie nebýva veľké. Sú vhodné pre nenáročných turistov, prípadne pre rodiny s deťmi. Medzi nenáročné trasy patria:

2. stredne náročné, mierne namáhavé – vedú vo vysokohorskom prostredí, prekonávajú výrazné prevýšenie, sú časovo náročné. Vhodné sú pre zdatnejších turistov. Medzi stredne náročné patria:

3. náročné – vedú na hrebene, štíty a sedlá. Spravidla sú na nich úseky v náročnom teréne, kde sú miesta zabezpečené reťazami a kramľami a používanie rúk pre udržiavanie rovnováhy je nevyhnutnosťou. Vhodné sú pre skúsených vysokohorských turistov. Pamätajte, že zhoršené poveternostné podmienky a dážď náročnosť každej túry zvyšujú! Medzi náročné patria:

Kvačianska a Prosiecka dolina

Publikované dňa: 7.12.2011

Huty – Oblazy – Kvačianska dolina– ústie Kvačianskej doliny – ústie Prosieckej doliny – Prosiecka dolina – Svorad – Veľké Borové – Oblazy – Huty

Oblasť: Chočské vrchy
Náročnosť: nenáročná dlhá túra s krásnym výhľadom  a tiesňavam
Východiskový a cieľový bod: Huty
Predpokladaný čas: 6 hod. Táto dlhšia  prechádzka patrí medzi najkrajšie doliny v Chočských vrchoch.
Huty (789) – Oblazy – Kvačianska dolina– ústie Kvačianskej doliny – ústie Prosieckej doliny – Prosiecka dolina – Svorad – Veľké Borové(828) – Oblazy – Huty

Trasu začíname z Hút od poslednej autobusovej zástavky odkiaľ vedie červená značka. Po 2 km prejdeme cez drevený most a odbočíme doľava. Pokračujeme miernym stúpaním lesnou cestou na Oblazy. Postupne mierne klesáme do ústia Kvačianskej doliny. V ústí odbočíme doprava a žltou značkou cez les a neskôr popod les (les bude po pravej strane) pokračujeme po chodníku do ústia Prosieckej doliny. Počas prechodu popod les je nádherný výhľad na Liptovskú Maru, Nízke Tatry a okolité dediny. V ústí Prosieckej doliny odbočíme doprava a napojíme sa na modrú značku, ktorá má charakter úzkej tiesňavy. V týchto miestach môžeme vidieť potok, ktorý sa neskôr stratí. Pokračujeme lesným chodníkom popri a aj po koryte rieky. Po ¾ hod. sa dostaneme na rázcestie Vidová. Tu do tiesňavy ústí krátka dolina Červené piesky ukončená skalnatým prahom, cez ktorý prepadá 15 m vodopád. Po jeho prehliadke sa vrátime spať a pokračujeme k najexpovanejšiemu  úseku, ktorý je rozdelený na tri časti. Pre väčšiu bezpečnosť sú nebezpečné úseky zabezpečené technickými pomôckami – oceľovými rebríkmi. V jednej zo stien uľahčuje a istí prechod v skale upevnená reťaz. V závere sa charakter tiesňavy mení a dostávame sa na Svorad. Postupne po lúke schádzame do Veľkého Borového, okolo Penziónu Borovec až na Oblazy. Tu sa nachádzajú unikátne stavby drevených vodných mlynov. Po ich prehliadke pokračujeme a napojíme sa na červenú značku. Odbočíme doľava a dostávame sa na začiatok trasy, na Huty.