Odporúčané trasy

1. nenáročné, prechádzkové – vedú po upravených chodníkoch alebo lesných cestách. Nebývajú časovo náročné a ani prevýšenie nebýva veľké. Sú vhodné pre nenáročných turistov, prípadne pre rodiny s deťmi. Medzi nenáročné trasy patria:

2. stredne náročné, mierne namáhavé – vedú vo vysokohorskom prostredí, prekonávajú výrazné prevýšenie, sú časovo náročné. Vhodné sú pre zdatnejších turistov. Medzi stredne náročné patria:

3. náročné – vedú na hrebene, štíty a sedlá. Spravidla sú na nich úseky v náročnom teréne, kde sú miesta zabezpečené reťazami a kramľami a používanie rúk pre udržiavanie rovnováhy je nevyhnutnosťou. Vhodné sú pre skúsených vysokohorských turistov. Pamätajte, že zhoršené poveternostné podmienky a dážď náročnosť každej túry zvyšujú! Medzi náročné patria:

Juráňová dolina

Publikované dňa: 7.12.2011

Oravice – Tichá dolina – Juráňova dolina – sedlo Umrlá – Bobrovecká dolina – Oravice

Oblasť: Západné Tatry (sever) – východná časť
Náročnosť: nenáročná túra s krásnym výhľadom
Východiskový a cieľový bod: Oravice (12 km od Zuberca)
Predpokladaný čas: 2 ½  hod.   Nenáročná prechádzka s krásnymi výhľadmi. Dolina je považovaná za jednu z najkrajších tiesňav na Slovensku.
Oravice • Tichá dolina • ústie Juráňovej doliny • sedlo Umrlá • Bobrovecká dolina • Oravice. 

Od smerovníka v Oraviciach sa vyberieme Tichou dolinou po červenej značke. Zhruba po 2,5 km prejdeme cez potok a veľkou lúkou sa dostaneme do ústia Juráňovej doliny. Ústie Juráňovej doliny tvoria jeden kilometer dlhé tiesňavy, cez ktoré vedie chodník s mnohými lavičkami. Tiesňava je charakteristická výrazným kaňonom s vodou vymletými vyhĺbeninami na dne a malými vodopádmi. Bralnatým úsekom doliny sa dostávame do sedla Umrlá. Zo sedla miernym klesaním zídeme do Bobroveckej doliny. Odbočíme doprava a modrou značkou (po asfaltovej ceste)schádzame až do Oravíc. Tiesňavy Juráňovej doliny sú v termíne od 1.11. – 15.6. uzavreté.