Odporúčané trasy

1. nenáročné, prechádzkové – vedú po upravených chodníkoch alebo lesných cestách. Nebývajú časovo náročné a ani prevýšenie nebýva veľké. Sú vhodné pre nenáročných turistov, prípadne pre rodiny s deťmi. Medzi nenáročné trasy patria:

2. stredne náročné, mierne namáhavé – vedú vo vysokohorskom prostredí, prekonávajú výrazné prevýšenie, sú časovo náročné. Vhodné sú pre zdatnejších turistov. Medzi stredne náročné patria:

3. náročné – vedú na hrebene, štíty a sedlá. Spravidla sú na nich úseky v náročnom teréne, kde sú miesta zabezpečené reťazami a kramľami a používanie rúk pre udržiavanie rovnováhy je nevyhnutnosťou. Vhodné sú pre skúsených vysokohorských turistov. Pamätajte, že zhoršené poveternostné podmienky a dážď náročnosť každej túry zvyšujú! Medzi náročné patria:

Brestová

Publikované dňa: 7.12.2011

Chata Zverovka  – LS Roháče Spálená – Spálený žľab – Predný Salatín – Brestová – sedlo Pálenica – Zuberec.

Oblasť: Západné Tatry (sever) – západná časť
Náročnosť: stredne náročná túra s výrazným výškovým rozdielom
Východiskový a cieľový bod: Zverovka  – LS Roháče Spálená(9 km), Zuberec
Predpokladaný čas: 6 ¾ h.
Prevýšenie: 1 140 m
Uzávera: 1.11 –15.6.

Vrch Brestová leží na hlavnom hrebeni Roháčov odkiaľ je nádherný a široký výhľad.

Chata Zverovka (1 025) • LS Roháče Spálená • Spálený žľab • Predný Salatín (1 624) Brestová (1 903)• sedlo Pálenica (1573) • Zuberec (762).

Od chaty Zverovka sa po modrej značke presunieme do lyžiarskeho strediska Roháče Spálená (začiatok trasy môžeme začať aj od lyžiarskeho strediska, pretože je tu k dispozícii veľké asfaltové parkovisko, ktoré je celoročne otvorené). Od lyžiarskeho strediska pokračujeme po modrej značke, strmším chodníkom Spáleným žľabom. Vyjdeme z lesného porastu a pokračujeme strmým kľukatým chodníkom, lúkami a kosodrevinou až do trávnatého sedla Predný Salatín. V sedle je nádherný výhľad na vrcholy Západných Tatier a sever Oravy. Zo sedielka pokračujeme doľava, stále po modrej značke skalnatým hrebeňom Predného Salatína na vrchol Brestovej (1903 ). Menej zdatní turisti a rodiny s deťmi môžu využiť sedačkovú lanovku a vyviezť sa pod Predný Salatín. Odtiaľto trvá túra na Brestovú po novovybudovanom turistickom chodníku len 1 hodinu. Vrátiť sa môžeme tou istou trasou.

Od 16. júna môžeme z vrcholu Brestovej postupne zostúpiť po červenej značke cez Zuberec (1 805), Pálenicu (1 753 ) až do sedla Pálenica (1 573). V sedle odbočíme vpravo a po žltej značne zostupujeme najskôr strmým, neskôr miernejším turistickým chodníkom cez Zadné Košariská, Ostrý Grúň, Ivanov až do Zuberca.