42. ročník Podroháčskych folklórnych slávností

Publikované dňa: 1.8.2017

Podroháčske folklórne slávnosti s viac ako tisíckou účinkujúcich

Oravské folklórne leto pokračuje v Zuberci a Oravskom Bielom Potoku 4. – 6. augusta 2017sviatkom oravského folklóru – 42. Podroháčskymi folklórnymi slávnosťami. Obec Zuberec, Žilinský samosprávny kraj, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obce Oravský Biely Potok a Habovka pozvali na trojdňový medzinárodný folklórny festival viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Srbska, Turecka, Gruzínska a z Bieloruska.

Areál amfiteátra v Zuberci – Brestovej a Múzeum oravskej dediny prilákajú každoročne tisícky návštevníkov. Mnohé vystúpenia folklórnych súborov a skupín, jarmok ľudových remesiel, výstavy, otvorenie novej expozície, množstvo stánkov a atrakcií, i samotné príjemné prírodné prostredie sú atrakcie, ktoré robia z Podroháčskych folklórnych slávností najväčšie kultúrne podujatie na Orave.

Bohatý program pre návštevníkov ponúkajú slávnosti aj tento rok. Dramaturgická rada festivalu si každoročne osvojuje inú nosnú myšlienku podujatia, ku ktorej sa následne prikláňa zostavovanie programov a sprievodných aktivít. Keďže si tento rok mnohé folklórne súbory a skupiny pripomínajú výročie svojho vzniku, či obnovenie svojej činnosti, autori programov zaradili do programovej štruktúry viaceré jubilujúce folklórne kolektívy. Zastúpenie a prezentácia folklóru Oravy má aj tento rok v programovej štruktúre slávností opäť cenné miesto.

A keďže si tento rok pripomíname jubileá folkloristov, je potrebné si pripomenúť aj polstoročnicu od položenia základného kameňa Múzea oravskej dediny. Tomuto jubileu sú venované viaceré programy počas slávností, a tiež samotná výstava nazvaná „Zo života múzea“, ktorá mapuje život múzea za uplynulých 50 rokov.

Program slávností začne v piatok 4. augusta o 19.00 v Oravskom Bielom Potoku Privítankou domácich folklórnych súborov a skupín. O 20.00 je pripravený program hostí – súborov ANTRE a TAPATUŠKI z Bieloruska, ANKA KÜLTÜR SANAT z Turecka, KLASY zo Starej Pazovej zo Srbska a IMEDI z Gruzínska.

Od 19.30 budú na námestí v Zuberci vyhrávať ľudové hudby. V piatok večer v Kultúrnom dome v Zuberci je pre záujemcov o folklórny tanec pripravená tanečná škola, ktorá bude po skončení pokračovať ľudovou veselicou.

Sobotný program začne 5. augusta o 11.30 v Múzeu oravskej dediny verejnou rozhlasovou nahrávkou nazvanou 50 rokov Múzea oravskej dediny. Po nej bude o 12.30 otvorená výstava z príležitosti 50. výročia položenia základného kameňa Múzea oravskej dediny. O 13.00 bude otvorená nová expozícia Oravské zemianstvo v réžii Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.

Sobotňajší program bude pokračovať o 13.30 v Múzeu oravskej dediny odkiaľ pôjde slávnostný sprievod súborov k amfiteátru, kde o 14.00 prebehne slávnostné otvorenie 42. Podroháčskych folklórnych slávností. Po krojovanom sprievode a otvorení slávností sa javisko amfiteátra na Brestovej o 14.30 zaplní.

V úvodnom programe Pozdravy Zuberčanov sa predstavia domáce jubilujúce folklórne kolektívy zo Zuberca. Zuberčanov vystriedajú v programe Vždy nám býva veselo súbory Stavbár zo Žiliny, Skorušina z Liesku a skupina Lubená z Poluvsia.

O 16.00 sa v programe Pramene predstavia oravské folklórne skupiny Senková z Podbiela, Rabčičanka a ĽH Rovňan z Rabčíc, Podroháčska folklórna skupina zo Zuberca, Trnkári zo Žaškova a jubilanti Goral zo Suchej Hory a Goral z Hladovky.

O 17.45 bude uvedený program Podoby slovenského folklóru I. v podaní súborov Klasy zo Starej Pazovej a Jánošíček z Brna. Po ňom bude program pokračovať predstavením zahraničných hostí 42. Podroháčskych folklórnych slávností, súborov z Česka, Bieloruska, Turecka a z Gruzínska.

Záver sobotného večera bude patriť jubilujúcim folklórnym súborom Oravan z Nižnej a Hriňovčan z Hriňovej.

Z pestrej nedeľnej ponuky zaujme nielen sviatočná furmanka, ktorá spríjemní ráno cestu z Habovky do Brestovej, či sviatočná svätá omša v skanzene v Zuberci o 9.00, ale aj program v amfiteátri.

Program na javisku o 10.30 otvoria folkloristi zo Zuberca, Habovky a z Oravského Bieleho Potoka. V programe Rok za rokom, krok za krokom … sa predstavia jubilujúce detské folklórne súbory z Oravy – KAŠUNKA z Rabčíc, PILSKO z Oravského Veselého, ROHÁČIK zo Zuberca a PODBIELAN z Podbiela a detské folklórne súbory LOKČAN z Lokce, HAJOVČEK zo Strečna a súbor Děcka ze Skoronic z Česka.

Popoludní o 12.15 bude uvedený ďalší blok programu Podoby slovenského folklóru II. v podaní súborov Klasy zo Starej Pazovej a Jánošíček z Brna. Po nich bude nasledovať krajský program uvádzaný pod názvom Bože nám pomáhaj, veselie začínať pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Ing. Juraja Blanára, v ktorom sa predstavia laureáti súťaží a sólisti Žilinského samosprávneho kraja. V tomto programe sa predstavia RABČIČANKA z Rabčíc, KÝČERA a sólista Patrik Matúš zo Zázrivej, STRÁNE z Važca, LYSEC a Dulickí pastieri z Belej-Dulíc, JAVORNÍČEK z Hvozdnice, SPIEVANKY zo Žiliny a Valéria Janešíková z Turzovky.

O 14.15 si určite nenechajte ujsť profilový program súboru Liptov z Ružomberka.

Záverečný galaprogram so začiatkom o 15.15 bude patriť tanečníkom zo Slovenska a zahraničia.

Toto všetko je len časť programu slávností. Veríme, že ako každý rok, aj ten 42. ročník ponúkne divákom veľmi bohatý program. Preto srdečne pozývame všetkých priaznivcov folklóru a tradícií na tohtoročné slávnosti do Zuberca.

Súčasťou festivalu, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bude 26. oravský tradičný jarmok oživených remesiel v sobotu a v nedeľu v zuberskom skanzene a dve výstavy inštalované v objektoch múzea.

 

 

Infoservis 42. Podroháčskych folklórnych slávností

 

VSTUPENKY:

Denná vstupenka (5. a 6. augusta):

Základná 5 €

Zľavnená 2 € (

deti 6 – 15 rokov, držitelia preukazu ZŤP, dôchodcovia nad 70 rokov)

Vstupenka je platná tiež do Múzea oravskej dediny

Vstup zdarma: deti do 6 rokov

Vstup aj na kultúrne poukazy

 

PREDPREDAJ VSTUPENIEK A INFORMÁCIE:

Obecný úrad Zuberec, Hlavná 289, 027 32 Zuberec

tel.: +421 43/5395 103, e-mail: pfs@zuberec.sk, obec@zuberec.sk

Turistická informačná kancelária Zuberec, Hlavná 289, 027 32 Zuberec

tel.: +421 43/5395 197, mobil: +421 903 548 080, e-

mail: tik@zuberec.sk

UBYTOVANIE:

Turistická informačná kancelária Zuberec, Hlavná 289, 027 32 Zuberec

tel.: +421 43/5395 197, mobil: +421 903 548 080

e-mail: tik@zuberec.sk

DOPRAVA:

Sobota, 5. 8. 2017

– vjazd osobných áut do areálu festivalu je povolený

–  zo Zuberca k amfiteátru v Brestovej premáva bezplatná kyvadlová autobusová doprava

Nedeľa, 6. 8. 2017

  • v čase od 9.00 do 18.00 bude úplná uzávierka cesty III/2301 (Zuberec – Zverovka)
  • vjazd osobných áut do areálu festivalu nie je povolený
  • zo Zuberca k amfiteátru v Brestovej premáva bezplatná kyvadlová autobusová doprava

Uzávierka dopravy neplatí pre linkové autobusy SAD, vozidlá zásobovania a vozidlá s právom

prednostnej jazdy. Na parkovanie vozidiel účastníkov budú vyčlenené parkovacie plochy v obci

obci a v areáli festivalu.

Podrobné informácie sú zverejňované na stránke festivalu

www.pfs.zuberec.sk

V Zuberci, 25. 7. 2017

Spracoval: Mgr. Pavol Šroba